سیم مفتول مسوار

 در دسته‌بندی نشده, مطالب ما

سیم مفتول مسوار چیست؟

شرکت آژند سیم آریا

سیم مفتول مسوار همان مفتول آهن می باشد. که در نهایت بعد از تمام شدن و رسیدن به آخرین مرحله کشش و رسیدن به سایز مورد نظر وارد دو حوضچه شده که به ترتیب اول اسید شویی خواهد شدتا سیم تمیز شده و آلودگی ها از سطح آن حذف شود. و در مرحله دوم وارد حوضچه های سولفات مس می شوند. صنایع مفتولی آژند این مفتول در قطر 1.5 تا 9 میل به شکل کلاف و شاخه یا به صورت قرقره با سطح مسطح تولید می شود.

فروش مفتول مسوار

آلیاژ مسوار

یکی از انواع این آلیاژ ها آلیاژ مسوار است، دارای خاصیت انعطاف پذیری و چکش خواری بالایی می باشد. در بیشتر موارد، در ساختار این آلیاژ از ۵ تا ۱۰ درصد آنتیموآن ، ۲ درصد مس ، ۸۵ تا ۹۹ درصد قلع و در برخی موارد ، از نقره و یا بیسموت مورد استفاده قرار می گیرد. وجود آنتیموآن و مس ، سبب سختی بیشتر این نوع از مفتول ها شده که باعث مقاومت و دوام بیشتر این نوع از مفتول می شود. نقطه ی ذوب فلز مسوار پایین است و عموما بین ۱۷۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد متغیر است. که این متغیر بودن نقطه ی ذوب، به علت ترکیبات و مواد تشکیل دهنده ی این نوع از مفتول ها می باشد.

مشخصات فنی سیم مسی
 • مشخصات فنی می تواند قطر مفتول فولادی پایه، نوع و گرید مفتول فولادی،نوع بسته بندی و ضخامت پوشش مس باشد.
 • نوع و گرید:  SAE1008، SAE1006، SAE1010 و ST1KP ،RST34-2
 • قطر مفتول: قطر این محصول معمولا بین 0.7 تا 10 تولید می شود.
 • ضخامت: پوشش این مفتول اصولا باید بین ین 0.07 میکرون تا 1 میکرون باشد.
 • بسته‌بندی: به شکل کلاف و دو شاخه بسته بندی می شود. ان ها به اندازه 50، 30 و 15 تولید می شود.

مشخصات شیمیایی مفتول مسوار

فلزهای به کار رفته در سیم مفتول مسوار شامل مس (Cu)، سیلیسیوم (Si)، کربن (C)، آنتیموآن (Sb)، فسفر (P)، قلع (Tin)، منگنز (Mn)، گوگرد (S) و درصد کمی از نقره و بیستیموت تشکیل شده است. ضخامت پوشش مفتول مسوار بایستی حداقل از ۰.۰۷تا حداکثر ۱ میکرون از پوشش مسی با کیفیت و مرغوب باشد. گرید های موجود مفتول مسوار در بازار گریدهای ST1KP ،SAE1010 ،SAE1006T و SAE1008 هستند. قطر مفتول ۰.۰۷ تا ۱۰ میلی متر است. وزن هر کلاف مفتول مسوار ۱۵، ۳۰ و ۵۰ کیلوگرم است. طول هر شاخه مفتول مسوار ۲۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ سانتی متر می باشد.

فرآیند تولید

مس سخت‌کنندگی خوبی دارد که در این آلیاژ، بسته به کارایی آن می‌تواند تا 72 درصد این محصول از مس تشکیل شده باشد. مفتول مسوار از 72 تا 90 درصد قلع و باقی ان از مس تشکیل شده است.در فرآیند تولید، مفتول آهن با استفاده از مس روکش می‌شود. این روکش کردن شیوه‌ای شبیه به گالوانیزه مفتول سیاه دارد که به آن گالوانیزه با روش گرم می گویند. مفتول را پس از تولید کردن در مرحله کشش و رسیدن به قطر مورد نظر شست‌و‌شو می دهند. مقداری از آلودگی‌ها و رسوبات و چربی‌های سطحی در شست‌و‌شو با آب و سایر روش‌ها از روی مفتول پاک می‌شود.

مواد تشکیل دهنده مفتول مسوار 

حدود 72% الی 90% از مسوار را قلع و باقی‌مانده آن از جنس مس است
نقش اصلی مس در این آلیاژ درواقع همان وظیفه سخت‌کنندگی را دارد. صنایع مفتولی آژند
مسوار دارای رنگ بین زرد و قرمز است که شبیه به رنگ مس می‌باشد. گاهی اوقات مسوار نیز می‌تواند تا 72% دارای مس باشد.

انواع مفتول مسوار

 • مفتول مسوار کلاف

هنگامی که فرآیند تولید مفتول مسوار تمام شد، آن ها به صورت کلاف هایی با وزن های متفاوت بسته بندی می شود. وزن این کلاف ها از 15 کیلوگرم شروع می شود و تا 100 کیلوگرم متغییر است.

 • مفتول مسوار قرقره ایی

این نوع مفتول مسوار، بسیار نازک و ظریف بوده و عموما آن را دور قرقره هایی می پیچند.

 • مفتول مسوار شاخه

برای تولید شاخه ای مفتول مسوار، سیم مفتول های آماده را به قسمتی انتقال می دهیم که ابتدا تاب گیری شود و سپس به سایز های مختلف شاخه شاخه شوند.

تاریخچه مفتول مسوار چیست؟

در قرون وسطا با استفاده از سیم مفتول مسوار به ساخت کلیسا و ساخت خانه ثروتمندان می پداختند. و با گذشت زمان تجیهزات آشپزخانه نیز می ساختند.یکی از ویژگی های خوب و بسیار مهم این مفتول این است که با ترکیب با نقره و مس تغییر رنگ نمی دهد. اغلب هنگامی که تلیاژ ها با مس و نقره ترکیب می شوند کدر شد و تغییر رنگ می دهند. اما مفتول مسوار این ویژگی را ندارد. این مفتول را نباید در برابر حرارت قرار داد زیرا نقطه ذوب پایینی دارد و دچار اسیب می شود. همچنین اگر روی ان روکش مس وجود نداشته باشد تحت تاثیر اکسیژن قرار گرفته و اکسید می شود.

سیم مفتول مسوار

کاربرد سیم مفتول مسوار

مفتول مسوار در صنایع مختلفی کاربرد دارد که موارد زیر نمونه هایی ازین موارد می باشند:
مفتول آژند، صنایع مفتولی آژند خرید مفتول

 • تولید انواع چوب لباسی ها و آویزها
 • ساخت انواع باکس ها و قفسه ها در صنایع آشپزخانه
 • صنایع خودروسازی و موتورها
 • جهت تولید انواع چمدان ها و کیف های دستی
 • تولید انواع و اقسام پین ها

ویژگی هایی که باید داشته باشد

 • هنگام خرید مفتول مسوار اولین گام اطمینان از کیفیت و مرغوبیت سیم است
 • از دیگر ویژگی های مهم این مفتول ضد خوردگی و ضد زنگ بودن است
 • باید قیمت به صرفه ای داشته باشد
 • سطح ان یکدست و صاف باشد

عوامل قابل توجه هنگام خرید مفتول مسوار

در هنگام خرید این نوع از مفتول ، باید به دو عامل  بسیار مهم توجه داشته باشید. عامل اول که در انتخاب این محصول بسیار حائز اهمیت است. و باید آن را متناسب با نیاز ای که دارید بررسی کنید. ضخامت مفتول مسوار انتخاب شده و قطر این مفتول با توجه به نیاز شما است. عامل دومی هم که در انتخاب این مفتول اهمیت قابل توجه است، شیوه جمع‌ آوری این نوع مفتول است. این نوع از مفتول ها ، به شکل های قرقره ای ، شاخه ای یا کلافه ای جمع آوری می شوند که این شکل جمع آوری ، در قیمت نهایی محصول تاثیر گزار است.

خرید مفتول مسوار

اگر قصد دارید برای خرید مفتول مسوار، دست به انتخاب بهترین کیفیت آن بزنید، نیاز است که مواردی مثل: میزان لایه ی مسی که روی مفتول کشیده شده است توجه کنید. تولید کنندگان مفتول مسوار، برای افزایش استحکام و مقاومت مفتول از میزان روکش بیشتری استفاده می کنند.
برای خرید مفتول مسوار فقط کافی است با کارشناسان متخصص صنایع مفتولی آژند وایر تماس حاصل نمایید. مشاوره رایگان کارشناسان فروش ما می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین نوع سیم مفتول مسوار کمک نماید.

مفتول مسوار

همان طور که از نام سیم مفتول مسوار مشخص است ، مس در این نوع مفتول به کار رفته است. مس در عنوان پوشش در سطح مفتول های فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. لایه مس به ضخامت 0.7 الی 1 میکرون می باشد. مس در این آلیاژ نقش سخت‌کننده را دارد.
در مفتول مسوار علاوه بر قلع ،منگنز (Mn) و سیلیسیوم (Si)، عنصر فسفر (P) ، کربن (C) ،گوگرد (S)  با درصد های متفاوت یافت می شود.
مفتول مسوار در قطر های 0.5 الی 10 میلی متر به صورت کلاف و شاخه و قرقره ای با سطح مسطح تولید شده و به فروش می رسد .

تولیدکننده مفتول مسوار

در صنایع ساخت مفتول ها نیاز به یک سری دستگاه های پیشرفته و خودکار دارند که یک تولیدکننده سیم مس وار باید مجهز به آن باشد تا محصول نهایی با رعایت حداقل استاندارد ها به تولید برسد.

تعدادی از این دستگاه ها به شرح زیر است:

 1. شاخه کن.
 2. دستگاه مش باف.
 3. قرقره پیچ (اسپولر).
 4. سیستمی برای کلاف کردن سیم (کویلر).
 5. ایجاد خطی برای ساختن سیم مسی.
 6. دستگاه کششی که دارای دکل می باشند.
 7. سیستمی برای کشیدن انواع مختلف سیم ها.
 8. ساختن کوره هایی هوایی و زمینی که برای آنیل سیم ها کاملاً به صورت خودکار عمل می کنند.

فروش مفتول مسوار

مفتول مسوار به صورت فرم سوئیسی بدون هیچ گره ای بین لایه هایش بر روی هاسپل به فروش می رسد. و با توجه به سفارش هایی که مد نظر مشتری است با متراژ های مختلف،بر روی قرقره های فلزی یا پلاستیکی بسته بندی خواهد شدد. همان طور که قبلا گفته شد این مفتول ها به صورت کلافی و قرقره ای در وزن های ۱۵ تا ۱۰۰ کیلویی و در ابعاد ۰.۵ تا ۶ متری در بازار به فروش می رسد.

قیمت مفتول مسوار

در قیمت گذاری مفتول مسوار علاوه بر قطر مفتول به نوع تولید مفتول که به صورت کلاف یا شاخه باشد نیز بستگی دارد. شرکت آژند سیم آریا با بیست سال سابقه در تولید مفتول صنعتی شامل مفتول مسوار، مفتول سفید (اسیدشوی) و مفتول سیاه تلاش کرده است. سهم کوچکی در رشد و شکوفایی صنعت تولید مفتول مسوار، مفتول سفید (اسیدشوی) و مفتول سیاه و صنایع وابسته داشته باشد.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید