مفتول سیاه پخته

 در دسته‌بندی نشده, مطالب ما

مفتول سیاه پخته

مفتول سیاه پخته که با نام های دیگری نیز در بازار نامیده می شود. مثل مفتول آنیل شده، مفتول پخته، مفتول آرماتوربندی، مفتول اتصال یا سیم نرم و در لاتین به آن  Black Annealed Wire  گفته می شود.

یکی از پرمصرف ترین و پرطرفدارترین محصولات مفتولی که در صنایع مختلف کاربرد وسیع و گسترده ای دارد. قیمت مفتول در کرج
این نوع مفتول به واسطه نرمی مضاعف، استحکام کششی و پیچشی که دارد. می تواند به طور وسیع در صنعت ساختمان سازی ( علی الخصوص جهت آرماتوربندی )، صنعت بسته بندی، قالب بندی و سایر زمینه های صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد. صنایع مفتولی در کرج

در ضمن مفتول سیاه پخته خود ماده و متریال اولیه تولیدمفتول گالوانیزه است. که آن هم ماده اولیه محصولاتی از قبیل توری حصاری، سیم خاردار، گابیون و … می باشد. پس به نوعی می توان گفت مفتول سیاه پخته یک محصول مادر و اصلی نبست به محصولات زیر دستی می باشد.

علت ذکر صفت سیاه برای این محصول، رنگ سیاهی است. که به علت وجود ذرات دوده های سیاه در قشر بیرونی و اطراف مفتول سیاه پخته است. این محصول توسط هیچ پوششی محافظت نمی شود. مفتول مسوار در کرج

قیمت مفتول

تولیدکننده مفتول آژند

چرا مفتول سیاه پخته انتخاب کنیم؟

مفتول سیاه قابل اعتماد است و به راحتی نمی شکند و شما مجبور نیستید در طول پروژه آن را گره بزنید و به طور خاص طوری ساخته شده است. که تحمل فشار و شرایط محیطی را دارد و همین مزیت آن را جهت ساخت و ساز ( برای فیکس کردن و تنظیم میلگرد آهن )، کشاورزی و مصارف صنعتی مناسب کرده است. البته این نکته قابل ذکراست که استحکام کششی و مقاومت آن در برابر شرایط بد جوی و اکسیداسیون از مفتول گالوانیزه گرم پایین تر است.

مفتول سیاه قابل اعتماد است و به راحتی نمی شکند و شما مجبور نیستید در طول پروژه آن را گره بزنید و به طور خاص طوری ساخته شده است. که تحمل فشار و شرایط محیطی را دارد و همین مزیت آن را جهت ساخت و ساز ( برای فیکس کردن و تنظیم میلگرد آهن )، کشاورزی و مصارف صنعتی مناسب کرده است. البته این نکته قابل ذکراست که استحکام کششی و مقاومت آن در برابر شرایط بد جوی و اکسیداسیون از مفتول گالوانیزه گرم پایین تر است.

مفتول سیاه پخته چگونه تولید می شود ؟

برای تولید این محصول ابتدا مفتول خام در پروسه نورد سرد و دستگاه های مفتول کشی به ضخامت مورد نظر ما درمی آید. در این مرحله مفتول سفت و شکننده است و به درد پیچاندن یا گره زدن نمی خورد.

جهت به دست آمدن مفتول سیاه نرم یا گالوانیزه کردن مفتول، باید آنها را در کوره های مخصوص آنیلینگ که به کوره های باز پخت یا کوره آنیل نیز معروف است و شکلی مانند چاه دارد، قرار داد.
مفتول مسوار آژند
مفتول ها با شکل کلاف های بزرگ و به وسیله جرثقیل از بالا به درون کوره برده شده و روی هم قرار داده می شوند. و در نهایت به وسیله درپوشی روی کوره پوشانده می شود.

آنگاه با توجه به استاندارد های موجود و حجم بار، در شرایط بی هوایی یا خلاء، مفتول ها در یک مدت زمان مشخص تحت حرارت ۹۰۰ درجه ساتیگراد قرار می گیرند. پس از این مرحله مفتول ها که حالا رنگ سرخی به خود گرفته اند. از کوره خارج شده و در هوای آزاد جهت خنک سازی به صورت آرام و آهسته قرار می گیرند. پس از خنک شدن مفتول سیاه پخته ما آماده است. مفتول آژند

به طور خلاصه به این عمل آنیلینگ گفته می شود و با این کار مقدار کربن موجود در آهن کاهش یافته که سبب نرمی و انعطاف بالای محصول می گردد، و قابلیت پیچاندن یا گره زدن پیدا می کند.

مشخصات فنی مفتول سیاه پخته

مفتول سیاه پخته، هم به صورت کلاف و هم به صورت شاخه تولید می شود و در بازار موجود است. مفتول های کلاف شده در سه تیپ مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

 1. از قطر های 3 الی 5 میلی متر نیز در سایر زمینه های ساختمان سازی، بسته بندی و … مورد استفاده است. که وزن کلاف های آن بین 60 الی 100 کیلوگرم است.
 2. مفتول های 1.2 الی 1.7 میلی متر عموماً جهت آرماتوربندی مورد استفاده قرار می گیرد .که کلاف های آن حدواً 22 کیلوگرم است .
 3. قطرهای 2 الی 2.5 میلی متر نیز جهت قالب بندی مورد استفاده قرار می گیرد. که بسته های کلاف آن حدوداً 25 کیلوگرم است .
  مفتول های تولید شده به صورت شاخه اکثراً مصارف کشاورزی داشته و از قطر 2 الی 10 میلی متر قابل تولید می باشند.

سیم ارماتور بندی (مفتول سیاه)

مفتول های سیاه را سیم ارماتور بندی هم می نامند. و از کاربرد های عمده این سیم بستن میلگرد می باشد.

 1. وفتی از سیم ارماتور بندی استفاده می شود بتن استحکام زیادی پیدا می کند.
 2. سیم ارماتور بندی تحمل نیروی کشش را بیشتر می کند. به همین دلیل است که اجازه انتقال نیرو کامل به خود را نمی دهد.
 3. اگر از سیم ارماتور بندی استفاده کنید قسمت پایینی بنا در برابر اتش سوزی و حرارت مقاومت بیشتری پیدا می کند.
 4. در شهر ها و مکان هایی که مرطوب است استفاده از این سیم بسیار جایز است زیرا ضد زنگ است و در برابر رطوبت مقاوم است.
 5. با استفاده از ان می توان به بتن شکل داد. و اشکال متنوع و مختلفی  می توان به دست اورد.
 6. استفاده از ان در زمان وقوع زمین لرزه از کج شدن ساختمان جلوگیری می کند.

مزایا مفتول سیاه

 • به دلیل اینکه انعطاف پذیری خوبی دارد کاربرد های زیادی هم دارد. مثل ارماتوربدی و صنعت ساختمان
 • مواد اولیه تولید صنایع مفتولی می باشد مثل گالوانیزه، سیم خاردار و حصاری
 • تنوع محصولی دارد و در سایز های مختلف قابل عرضه است.

کاربرد مفتول سیاه

مهم ترین ویژگی مفتول سیاه انعطاف و نرم بودن آن می باشد. این ویژگی موجب شده تا آسان فرم گیری و شکل پذیری داشته باشد. مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی این مفتول موجب شده تا کاربرد های مختلفی داشته باشد. مفتول سیاه در اندازه های مختلف تولید می شوند و هرکدام از آن ها کاربرد مختص خودشان را دارد. به طور کل می توان گفت در کارهای مختلف مثل آرماتوربندی، مجسمه سازی، قالب بندی، بسته بندی، کشاورزی، عایق بندی، نجاری، سد سازی، راه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به نوع کار و توانایی و قدرتی که لازم باشد، قطر و اندازه ی مفتول نیز متغیر می باشد. وزن بسته بندی های آن نیز با توجه به قطر و اندازه ، وزن هر بسته مفتول سیاه تغییر می کند.

قیمت مفتول سیاه

قیمت مفتول سیاه بر اساس ضخامت و نوع آن محاسبه می‌شود. مفتول سیاه دارای سایز‌ های مختلفی می باشد. که هر کدام از سایز‌ های این محصول کاربرد خاص خود را دارند. از نمونه‌ های پر فروش مفتول سیاه سیم آرماتوربندی، مفتول نجاری و سیم قالب‌بندی است.

به طور کل قیمت مفتول سیاه به عوامل مختلفی بستگی دارد عبارتند از:

 • آنالیز به کار رفته هنگام تولید مفتول
 • قطر مفتول سیاه پخته شده
 • متراژ مفتول آرماتوربندی
 • نوع مفتول
صنایع مفتولی و تولیدکننده مفتول، مفتول مسوار در کرج آژند سیم آریا

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید