کشش مفتول

 در مطالب ما, مفتول

کشش مفتول

انواع دستگاه ها از قطعات مختلفی ساخته می شود. این قطعات عبارتند از: بدنه ی دستگاه، طبل، گیربکس، دینام، قرقره و جادوزه ای. کشش مفتول یک فرایند واسطه‌ای است، زیرا سایز  تولیدات کارخانجات ذوب و نورد بسیار محدود و انگشت شمار می باشند. اما نیاز صنایع کوچک به مفتول با قطرهای مختلف بسیار زیاد است. این عملیات هیچ گونه تغییری در درصد عناصر شیمیایی آلیاژ ان ایجاد نمی کند. و تنها خواص مکانیکی یا فیزیکی مثل؛ حد الاستیسیته، سختی، حد مقاومت کشش و همچنین کیفیت سطح را تغییر خواهد داد. در واقع وظیفه تغییر شکل یا کاهش سطح مقطع به ازاء افزایش طول را دارد.

معرفی انواع سیم مفتول

به طور کلی سیم مفتول به دو دسته فابریک و غیر فابریک تقسیم می گردند:

_ از تسمه های فلزی سیم مفتول غیرفابریک تهیه می شود.

_ سیم مفتول فابریک از کشش و نازک کردن میلگرد به تولید میرسند.

انواع مفتول های کششی

مفتول های SAE1006 & SAE1008: این نوع مفتول ها در گروه فولاد های کم کربن قرار می گیرد و در قطر های ۵.۵ تا ۶.۵ میلیمتر جهت مصارفی مانند کاربرد های سازه ای ، مفتول های بسته بندی ، مفتول های مورد نیاز برای شبکه های توری و انواع فنس و … مورد استفاده قرار داده میشوند.

 • مفتول های RST37& RST34: این نوع از مفتول در دسته فولاد های کم کربن قرار دارد و در قطر های ۵.۶ ،۵.۵  و ۸ میلیمتر با استفاده از فرایند نورد تولید می گردد.
 • مفتول SG2: این نوع کشش مفتول نیز در گروه فولاد های کم کربن قرار داشته و تفاوت بارز آن با مفتول SWRY11  در آنالیز  شیمیایی عناصر می باشد.
 • مفتول S2: این نوع از مفتول که در فرایند جوش زیر پودری مورد استفاده قرار داده می شود در گروه مفتول های کم کربن قرار دارد. محدوده استحکام کششی مفتول S2، MPa 460 420_ می باشد.
 • مفتول SG3: از  این نوع مفتول در تولید سیم جوش های مخصوص جوشکاری با گاز محافظ استفاده می گردد.
کشش مفتول

فرآیند انواع دستگاه ها

فرآیند کار و عملکرد انواع این دستگاه ها به این شکل می باشد که مفتول با قطر بزرگ از مجرایی به اسم دوزه عبور می کند. و با قطر مورد نظر و کوچک تر در مجاورت یک روان ساز که امکان دارد پودر یا روغن کشش باشد قرار می گیرد. فرآیند انواع این دستگاه ها به دلیل اینکه فرآیند سردی است خواص مکانیکی یا فیزیکی مفتول از قبیل مقاومت کشش، سختی، الاستیسیته و کیفیت سطح را کم می کند. اما به هیچ عنوان  در درصد عناصر شیمیایی آلیاژ مفتول تاثیر ندارد.

کاربرد دستگاه های کشش مفتول

انواع دستگاه ها در اسپیک های چرخ، سیم کشی برق ، کابل ها، فنرها، گیره های کاغذ، آلات موسیقی سیمی و … کاربرد دارد. در واقع انواع دستگاه ها در همه صنایع کوچک که نیاز به مفتول با سایز و قطرهای مختلف و مخصوصا کوچک دارند؛ مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت و خرید مفتول و سیم مفتول مسوار و سیم مفتول شسته صنعتی هم باید کشش مفتول انجام شود.

انواع دستگاه های کشش مفتول از قطعات مختلفی ساخته می شود. این قطعات عبارتند از: طبل، بدنه ی دستگاه، گیربکس، دینام،  قرقره و جادوزه ای. این قطعات بر روی یک بدنه فلزی دیگر که حدودا شش متر طول و یک متر عرض دارد؛ متصل شده اند.

دستگاه دوزه کشش مفتول

عملیات کشش مفتول در جهت کاهش قطر یا تغییر شکل سطح مقطع مفتول انجام می شود. طرای دوزه های کشش بستگی زیادی به نوع و جنس مفتولی که باید توسط آنها کشیده گردد دارد. در تصویر شماره 3 اجزای اصلی و زوایای مختلف یک دستگاه  دوزه کشش به تصویر کشیده شده می باشد.

دوزه کشش از دو جزء اصلی شکل گرفته است این دو جزء عبارتند از پوسته ی آهنی دوز و هسته دوزه. پوسته آهنی دوزه از جنس آهن معمولی است و جنس هسته اغلب از آلیاژ تنگستن تشکیل می گردد. در قسمت هسته چند جز را می توان به طور جداگانه نامگذاری نمود که عبارتند از راهنما، زاویه ورودی، زاویه تماس، استوانه سایز و زاویه خروجی.

کاربرد سیم مفتول مسوار

دسته بندی دستگاه کشش مفتول

 •  انواع دستگاه های کشش مفتول ریز بار
 •  انواع دستگاه های کشش مفتول درشت بار

قدرت هر کدام از انواع دستگاه های کشش مفتول به بزرگی طبل، قدرت گیربکس، قدرت دینام یا ژنراتور بستگی دارد و ممکن است تا چند تن فشار را نیز تحمل کند.

قطعات دستگاه کشش مفتول: بدنه دستگاه، گیربکس، دینام، طبل، قرقره، جادوزه ای.

قطعاتی که نام برده شد روی یک بدنه فلزی که حدوداً عرض یک متر و طول شش متر دارد، سوار هستند. دستگاه‌ های کشش خود تنوع بسیاری دارد که این تفاوت به تعداد طبل‌ های آن‌ بستگی دارد . برخی از ان ها تک طبل بوده و امکان دارد تعداد طبل‌ها به 8 عدد هم برسد. عموما دستگاه‌ های کشش به دو دسته تقسیم می‌شوند: ریز بار، درشت بار. نوع کاربرد هر دستگاه بستگی به نوع دستگاه و قدرت آن دارد. همچنین قدرت دستگاه به بزرگی طبل،  قدرت دینام، قدرت گیربکس و یا ژنراتور ئابسته است. و امکان دارد فشار تا چند تن را نیز تحمل کند.

قدرت آن ها بستگی به بزرگی طبل، قدرت گیربکس، قدرت دینام یا ژنراتور وابسته لیست و ممکن است تا چند تن فشار را نیز متحمل می شود.

دسته بندی دستگاه کشش مفتول

کشش مفتول چه مراحلی دارد؟

 • زنگ زدایی

به دلیل اینکه در کارخانجات نورد سطح مفتول در حال تولید حرارت بسیار بالایی دارد، قابلیت اکسید شدن و ترکیب با اکسیژن هوا را دارد. اکسید آهن یک لایه سخت و در عین حال شکننده است. به همین دلیل اولین مرحله در عملیات کشش مفتول، از بین بردن این اکسیدها و زنگ ها از روی مفتول می باشد. که به عمیلات زنگ زدایی معروف است. از دلایل مهمی که حتما عملیات زنگ زدایی باید انجام شود، آسیب رسانی لایه اکسیدی به قالب هایی که مفتول ها کشیده می شود می باشد.

 • عملیات روکش

بعضی از انواع مفتول را باید پس از تولید با استفاده از فلز دیگری روکش کرد. روکش مهم برای مفتول همان فلزِ روی یا همان Zn می باشد. این روکش به صورت کاملا پیوسته است و دو روش مرسوم برای اعمال روکش گالوانیزه عبارتند از روش گالوانیزه گرم و (روش سرد). مفتول پس از روکش مقاومت خوبی به زنگ زدگی پیدا می نماید.

 • عملیات آنیل

با انجام عملیات آنیل، خواص نرمی، انعطاف پذیری، قابلیت ماشین کاری و ضربه خواری بهبود پیدا می کند. در صورتی که عملیات آنیل به درستی انجام نگیرد امکان دارد باعث ایجاد اشکال در مفتول خواهد شد. یکی از عیب های متداول در اثر اعمال عملیات آنیل سوختن کربن فولاد و یا به اصطلاح دی کربوره شدن آن است.

استاندارد های تولید مس

استانداردهای بین‌المللی نشان می دهد که، دو نوع مس تولید می‌شود. که این انواع ان بر اساس میزان اکسیژنی است که در ان وجود دارد و دسته‌بندی می‌شوند.
دسته اول مس بدون اکسیژن نام دارد، دارای نماد (Cu-Of) می باشد که از مقدار 99/95 درصد ان از مس برخوردار است. در تولید همین نوع از مس، مسی با شاخص الکترونیکی ساخته می‌شود. و حاوی 5 ppm اکسیژن و 99/99 درصد مس خالص است، این نوع از مس با نماد (Cu-OfE) نمایش داده می‌شود.

پودر کشش مفتول چیست ؟

پودر کشش مفتول یک ترکیب از روان کننده های فلزاتی مانند سدیم و کلسیم است. که جهت روانکاری سطح استفاده می شود. یکی از مراحل تولید مفتول، فرایند کشش آماده سازی قطعه و تغییر سایز قطعات، به منظور قرار گیری در قالب کشش می باشد. اما برای جلوگیری از ایجاد نقص قالب و کاهش اصطکاک سطح قالب و قطعه، قطعه باید روانکاری شود. برای نگهداری مواد روانکار از فسفاته ها، استفاده می‌شود. به طور کل می توان گفت که صابون یا پودر کشش یک ترکیبی می باشد. که با اعمال آن روی فسفاته نقش روانکاری قطعه را دارد. این ترکیب قلیایی است و در دما های بالا روی قطعه انجام می‌شود.

روان کاری مفتول

قالب‌ها و سنبه‌ ارتعاش کرده که به کاهش نیروها کمک می‌کند.

قالب‌ها و مفتول یا میله در روان‌کننده کاملاً غوطه‌ور می‌شوند.

مفتول یا میله با فلزی نرم که به‌ عنوان روان‌کننده جامد عمل می‌کند، پوشیده می‌شود.

مفتول از ظرف حاوی روان‌کننده عبور می‌کند و روان‌کننده سطح آن را می‌پوشاند.

کشش مفتول چگونه انجام می شود؟

برای کشش مفتول ، مفتول از درون دوزه رد شده و کشیده می‌شود. همان طور که مفتول کشیده می‌شود، حجم آن ثابت می ماند اما قطر آن کاهش یافته و در نتیجه طول آن افزایش خواهد یافت. عموما جهت رسیدن به قطر نهایی دلخواه دوزه‌های متوالی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کل کاهش سطح مقطع در مفتول های کوچک 15-25% و در مفتول‌های بزرگتر 20-45% می باشد.

سایز دوزه‌های متوالی به کار رفته در یک فرآیند کشش، تابعی از کاهش سطح مقطع، قطر اولیه و قطر نهایی است. استفاده از روانکار در فرآیند کشش برای افزایش کیفیت مفتول و عمر دوزه ضروری بوده، و لازم به ذکر می باشد که کیفیت روان کننده‌ها روی کیفیت نهایی کشش تاثیر بسیار مهمی دارند.

مفتول کشش

کارخانه های کشش مفتول در دسته صنایع نهایی و پایین دستی صنعت فولاد قرار می گیرند. کششی که در هنگام تولید مفتول کشش انجام می شود هیچ گونه تغییری در درصد عنصر های شیمیایی آلیاژ مفتول ایجاد نخواهد کرد. اما تغییراتی که صورت می گیرد در خواص مکانیکی و فیزیکی ایجاد می شود. از عمده ترین تغییرات ایجاد شده در مفتول در هنگام عملیات کشش مفتول به شرح زیر می باشد:

 • بالا رفتن استحکام کششی
 • بالا رفتن تنش تسلیم
 • کاهش سطح مقطع
 • افزایش طول

مشخضات فنی فرایند کشش مفتول

هنگام انتخاب قالب های کشش مفتول، جنس مفتول و پارامترهای عملیات کشش از  اهمیت بالایی برخوردار میباشد که باید در نظر گرفته شوند. به طور معمول، از فلزات زیر در فرایند کشش مورد استفاده قرار داده می شود:

 • طلا
 • نقره
 • نیکل
 • مولیبدن
 • تنگستن
 • فولاد ضد زنگ
 • فولاد کم کربن
 • فولاد ضد زنگ
 • فولاد آلیاژی آلومینیوم
 • فولاد گالوانیزه با کربن بالا

پارامترهای فرآیند کشش شامل اندازه‌گیری‌هایی مانند قطر ورودی، شعاع، زاویه ورودی، زاویه نزدیک شدن، سیلندر و زاویه خروج می‌گردد. افزایش طول، نسبت طول پس از کشیدن به طول قبل از کشیدن، نیز در انتخاب قالب های کشش سیم مورد توجه قرار می گیرد.

کشش مفتول چطور و چگونه انجام می شود؟

فرایند کشش مفتول به این شکل است که به وسیله نورد یا سنبه کاری، چکش کاری، سوهان کاری، قسمت ابتدای مفتول کوچک می شود تا ابتدای مفتول بتواند از قالب عبور کند. پس از آن مفتول از داخل قالب کشیده می شود. در این فرایند حجم مفتول و مقدار مفتولی که از قبل داشتید ثابت باقی می ماند. در نتیجه با کاهش قطر مفتول، طول آن بیشتر می شود. عموما برای رسیدن به قطر مورد نیاز، لازم است مفتول چند مرحله و در هر مرحله از میان قالبی با قطر کوچک تر کشیده شود. خودکار انجام می شود. فرایند کشش مفتول خواص ماده را تغییر می دهد. در مقیاس کوچک، این فرایند می تواند با استفاده از صفحه کشش و در مقیاس تجاری بزرگ با استفاده از ماشین آلات انجام شود.

قیمت مفتول

افزایش قیمت داخلی یا بین المللی سیم مفتول تاثیر مستقیم بر روی قیمت انواع سیم دارد. از طرفی سیم مفتول هم مثل دیگر محصولات سیم و کابل مشابه عایق پلیمری دارند که در نتیجه نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمری به ویژه پی وی سی تغییری در قیمت این محصول ایجاد خواهد کرد. جهت اطلاع از قیمت انواع سیم مفتول به سایت آژند وایر مراجعه کنید.

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید